Jaká vyšetření vás čekají během těhotenství?

Když žena otěhotní poprvé, je přirozené že má o své dítě strach a chce hned vědět, jak na tom dítě je. Proto většina těchto žen utíká na gynekologii k lékaři hned, jak jim zaschne těhotenský test. A na gynekologii je čeká překvapení – na ultrazvuku mnohdy nejde nic vidět, nebo to nestačí na potvrzení prosperujícího těhotenství. První vyšetření u lékaře je lepší dělat většinou mezi 6. – 8. týdnem těhotenství. A když máte za sebou první vyšetření ultrazvukem čekají vás další vyšetření. Ke konci těhotenství bývají kontroly u lékaře častější a pár týdnů před porodem vás lékař předá do péče porodnice, kde chcete rodit.

vyšetření těhotné

Poradna u gynekologa probíhá u nerizikových těhotenství zpočátku asi 1x za 3 týdny, většinou se jedná o běžnou kontrolu, na kterou je třeba donést moč, sestra změří tlak, zeptá se maminky, zda ji něco netrápí, provede potřebné odběry a lékař ženu vyšetří, popřípadě provede ultrazvukové vyšetření. Pokud je vše v pořádku, pak další vyšetření probíhají zase až během další poradny. V prvním trimestru vás čeká také odběr krve, ze které se zjišťují základní nemoci, krevní skupina a výše krevního cukru.
těhotná s overalem

Specializované vyšetření během těhotenství

·         1 trimestrální kombinovaný screening

V prvním trimestru můžete podstoupit screeningové vyšetření plodu, které zjišťuje riziko chromozomálních odchylek. Riziko se stanovuje dle hodnot v krvi matky, s přihlédnutím k věku matky a v kombinaci s podrobným ultrazvukem. Nejprve ženu čeká odběr krve (10 – 11 týden) a poté i ultrazvukové vyšetření prováděné ve 12 – 13 týdnu těhotenství. Tento test je dobrovolný a nehrazený pojišťovnou, většina pojišťoven na něj však přispívá.

·         Triple test

Triple test je vyšetření tří biochemických látek ve 2. Trimestru. Tento test se dnes již plošně neprovádí, výsledky jsou totiž často zkresleny. Pokud se tento test provede, měl by být využit k porovnání výsledků s výsledky screeningu z prvního trimestru.

·         Vyšetření vrozených vývojových vad ve 2. Trimestru

Tohle vyšetření se provádí většinou mezi 21 – 22. týdnem těhotenství. Jedná se o ultrazvukové vyšetření přes břišní stěnu, kdy se kontrolují především vnitřní orgány dítěte. Tento test je hrazen zdravotní pojišťovnou.

·         Test na cukrovku – OGTT

Test na těhotenskou cukrovku se provádí obvykle mezi 24. A 28. týdnem těhotenství. Provádí se plošně všem maminkám skrz riziko těhotenské cukrovky, avšak můžete jej odmítnout. Test spočívá v odběru krve, vypití glukózového roztoku a nadále další dva odběry krve v časovém rozestupu. Některé ženy test špatně snáší a není možné jej u nich provést.